Home
Organisation
Competition
 - 2015
 - 2014
 - 2012
 - 2013
 - 2011
 - 2010
 - Slalom Ranking
 - Freestyle Ranking
 - World Champions
 - Past Championships
Rules & Regulations
Links
News Archive
Contact



 
 
An ISAF "International" windsurfing class
& founder member of the International Windsurfing Association

Competition/World Champions

WORLD CHAMPIONS

 

2014 – Slalom Worlds - Azores

 

Slalom Men

 

 

 

1

B van der Steen (NED)

 

 

 

2

M Iachono (ITA)

 

 

 

3

V Langer (GER)

 

 

 

 

2014 - JYM Slalom Worlds - Roses, Spain

 

 

Slalom Youth

Slalom Masters

 

 

1

N Goyard (FRA)

A Rosati (ITA)

 

 

2

P Akay (TUR)

B Kozonaglu (TUR)

 

 

3

J Kosmina (SLO)

G Asmussen (GER)

 

 

 

2013 – Slalom Worlds

 

Slalom Men - Germany

 

 

 

1

G Asmussen (GER)

 

 

 

2

V Langer (GER)

 

 

 

3

J Vonk (NED)

 

 

 

 

2013 - JYM Slalom Worlds - Turkey

 

 

Slalom Youth

Slalom Masters

 

 

1

P Akay (TUR)

A Rosati (ITA)

 

 

2

J Simon (FRA)

I Ertugrul (TUR)

 

 

3

B Thibault (FRA)

M Erkan (TUR)

 

 

 

2013 - JY Freestyle Worlds – Marseille, France

 

Junior

 

 

 

1

S Max (ARU)

 

 

 

2

J Yagen (ISR)

 

 

 

3

K Smirnoff (RUS)

 

 

 

 

2012 – Slalom Worlds

 

Slalom Men - Paros

Slalom Women - Spain

 

 

1

G Costa Hoevel (ARG)

K Jaggi (SUI)

 

 

2

B Kozanoglu (TUR)

D Cousin (FRA)

 

 

3

A Rosati (ITA)

C Kubat (TUR)

 

 

 

 

2012 - JY Freestyle Worlds – Marseille, France

 

Junior

Youth

 

 

1

S Max (ARU)

N van Ingen (NED)

 

 

2

J Yagen (ISR)

R de Windt (CUR)

 

 

3

M Lasore (BEL)

A Albert (NC)

 

 

 

2011 – Slalom Worlds

 

Slalom Men - Brazil

Slalom Women - France

 

 

1

B Flessner (GER)

D Cousin (FRA)

 

 

2

K Larsen (DEN)

L Vidal (FRA)

 

 

3

D Le Guen (FRA)

M Kaplas (FIN)

 

 

 

 

2011 – Curacao, JYM Slalom Worlds

*Not official World Title

 

Slalom Youth

Slalom Masters

*Slalom Junior

 

1

Gutek Kurczewski (POL)

1. S Mehl (ARG)

1. JP van der Wolde (Curacao)

 

2

Jocelyn de Souza (FRA)

1. M Meijer (Bonaire)

2. Justin Denel (FRA)

 

3

Jordy Vonk (NED)

1. C Saragoza (Bonaire)

3. Amado Vrieswijk (Bonaire)

 

 

 

1. J Bosman (NED)

 

 

 

 

1. N Droop (NED)

 

 

 

 

1. D Domenianni (USA

 

 

 

 

2011 – Lobitos, Peru - JY Wave Worlds

 

Junior

Youth

 

 

1

Justin Denel (FRA)

E Razzera (BRA)

 

 

2

A Vargas (CHI)

Z Schweitzer (USA)

 

 

3

A Job (BRA)

C Saurer (BRA)

 

 

 

 

2011 – Brouwersdam, Netherlands - JY Freestyle Worlds

 

Junior

Youth

 

 

1

R de Windt (CUR)

R Jendrusch (NED)

 

 

2

E Westera (ARU)

N van Ingen (NED)

 

 

3

F Cappuzzo (ITA)

P vd Borgt (NED)

 

 

 

 

2010 – Flecheiras, Brasil – Slalom Worlds

 

 

Slalom Men

Slalom Women

 

 

1

S Moussilmani (FRA)

A Arutkin (FRA)

 

 

2

J Quentel (FRA)

M Veras (BRA)

 

 

3

S Allen (AUS)

J Shelef (BRA)

 

 

 

 

2010 – Hyeres, France – JYM Slalom Worlds

*Not official World Title

 

Slalom Youth

Slalom Masters

*Slalom Junior

*Girls

1

M Rutkowski (POL)

M Begalli (ITA)

C Justesen (DEN)

A Arutkin (FRA)

2

W Alikiagalelei (FRA)

P Moretti (FRA)

T Bernard (FRA)

O Piana (FRA)

3

B Remy (FRA)

M Poltenstein (AUT)

J-H Frey (GER)

M Airault (FRA)

 

 

2010 – Sorobon, Bonaire - JY Freestyle Worlds

 

Junior

Youth

 

 

1

D Robles (NB)

H Balentien (NB)

 

 

2

R de Windt (CUR)

R Jendrusch (NED)

 

 

3

A Vrieswijk (NB)

E Heymans

 

 

 

 

2009 – Texel, Netherlands - Slalom Worlds

 

 

Slalom Men

 

 

 

1

B Flessner (GER)

 

 

 

2

J van der Hout (NED)

 

 

 

3

A Questel (FRA)

 

 

 

 

 

2009 – Sorobon Beach, Bonaire – JYM Slalom Worlds

*Not official World Title

 

Slalom Youth

Slalom Masters

*Slalom Junior

 

1

E Yilmazer (TUR)

M Poltenstein (AUT)

R Kurczewski (POL)

 

2

S Koerdel (GER)

T Fauster (ITA)

L Romano (ITA)

 

3

M Reuscher (ITA)

S Mehl (AHO)

M Demont (FRA)

 

 

2009 – Porto Pollo, Sardinia, Italy - JY Freestyle Worlds

 

Junior

Youth

 

 

1

R Jendrusch (NED)

Van der Eyken, Dieter (BEL)

 

 

2

R Matteo (ITA)

Fabrizi, Mattia (ITA)

 

 

3

N van Ingen (NED)

Mazzocca, Vittorio (ITA)

 

 

 

 

2008 – Cape Town, SA - Slalom Worlds

 

 

Slalom Men

Slalom Women

 

 

1

B van der Steen (NED)

L Erdil (TUR)*

*Not official World Title

 

2

R Williams (GBR)

 

 

 

3

A Menegatti (ITA)

 

 

 

 

 

2008 – Torbole, Italy – JYM Slalom Worlds

 

 

Slalom Youth

Slalom Masters

 

 

1

E Yilmazer (TUR)

T Fauster (ITA)

 

 

2

S Kordel (GER)

M Begalli (ITA)

 

 

3

P Mortefon (FRA)

R Hofmann (ITA)

 

 

 

2008 – Sorobon Beach, Bonaire - JY Freestyle Worlds

 

Junior

Youth

 

 

1

C Kalk (EST)

K Thode

 

 

2

Y Schmidt (NB)

V Saragoza (NB)

 

 

3

E Heymans (NB)

H Balentien (NB)

 

 

 

 

2007 – Hyeres, France - Slalom Worlds

 

 

Slalom Men

Slalom Women

 

 

1

D Ellis (GBR)

V Ghibaudo (FRA)

 

 

2

B Kozanoglu (TUR)

V Fauster (ITA)

 

 

3

H Mokrzyki (POL)

M Raisi (FRA)

 

 

 

2007 - Alacati, Turkey – JYM Slalom Worlds

*Not official World Titles

 

Slalom Youth

Slalom Masters

*Slalom Youth Girls

*Slalom Pro-Kids

1

G Maxime (FRA)

M Poltenstein (AUT)

J Ophelie (FRA)

OT Schliemann (GER)

2

E Yilmazer (TUR)

M Begalli (ITA)

M Demont (FRA)

M Rutkowski (POL)

3

K Emirhan(TUR)

C Saragoza (AHO)

A Pietrasik (POL)

B Saragoza (AHO)

 

2006 – Alacati, Turkey - Slalom Worlds

 

Slalom Men

Slalom Women

Slalom Youth

Slalom Masters

1

F Maynard (USA)

V Fauster (ITA)

P Somers (BEL)

M Masserini (ITA)

2

A Albeau (FRA)

K Jaggi (SUI)

 

 

3

K Pritchard (USA)

A Shreeve (AUS)

 

 

 

 

2005 - Silvaplana, Switzerland - Freestyle Worlds

 

 

Men

Women

 

1

N Günzlein (GER)

K Jaggi (SUI)

 

2

A Paskowski (GER)

L Treboux (SUI)

 

3

A Olandersson (SWE)

Y Freites de Breandt (VEN)

 

 

2005 – Fuerteventura – Slalom Worlds

 

Slalom Men

Slalom Women

Slalom Youth

Slalom Masters

1

M Buzianis (USA)

K Jaggi (SUI)

E Sanllehy Gonzales (CAT)

J Diaz (ISV)

2

B Dunkerbeck (AND)         

V Giubaudo (FRA)

A Sanllehy Gonzales (CAT)

C Rotelli (ITA)

3

F Maynard (KV)

A Shreeve (AUS)

D Hasulyo (HUN)

M Begalli (ITA)

 

2004 - Isle of Wight, UK - Slalom Worlds

Cancelled

 

2004 - Guincho, Portugal - Freewave Worlds

No valid championships

 

2003 - Hyeres - France - Slalom and Racing Worlds

Nations Cup: France

 

Slalom Men

Slalom Women

Slalom Youth

Slalom Masters

1

K. Pritchard (US)

M. Tertian (Fra)

L. Konieczny (Pol)

M. Begalli (Ita)

2

A. Albeau (Fra)

L. Horwood (UK)

J. Quentel (Fra)

P. Boulanger (Fra)

3

C. Moussilmani (F)

A. Wegrzynek (Pol)

A. Dudzinski (Pol)

U. Asars (Lat)

 

 

 

 

 

 

Course Race Men

 Course Women

Course Youth

Course Masters

1

W. Brzozowski (Pol)

L. Horwood (UK)

J. Quentel (Fra)

M. Begalli (Ita)

2

A. Albeau (Fra)

M. Tertian (Fra)

L. Konieczny (Pol)

L. Marchegger (ITA)

3

K. Pritchard (US)

A. Wegrzynek (Pol)

Th. Verlaeckt (Bel)

G. Franchini (Ita)

 

 

 

 

 

 

Overall Men

Overall Women

Overall Youth

Overall Masters

1

K. Pritchard (US)

M. Tertian (Fra)

L. Konieczny (Pol)

M. Begalli (Ita)

2

A. Albeau (Fra)

L. Horwood (UK)

J. Quentel (Fra)

P. Boulanger (Fra)

3

W. Brzozowski (Pol)

A. Wegrzynek (Pol)

Verlaeckt / Dudzinski

G. Franchini (Ita)

 

 

 

 

 

2002 - Westende - Belgium - Racing & Freestyle Worlds

Nations cup: Belgium

 

Course Race Men

Course  Women

Course Youth

Course Masters

1

S. Allen (KA)

L. Horwood (UK)

F. Renard (F)

C. Cambier (Bel)

2

W. Brzozowski (Pol)

C. Koopman (NED)

P. Yotchev (Bul)

M. Begalli (Ita)

3

B. Resild (Den)

C. Johnston (UK)

A. Van Rijselberghe (H)

M. Masserini (Ita)

 

 

 

 

 

2001 - Langebaan & Blauberg - South Africa - Racing and Wave Worlds

 

Cancelled

 

 

 

2000 - Guincho - Portugal - Wave Performance Worlds

 

 

Men

Women

Youth

 

1

K. Shinjo (JAP)

Tony Frey (GRE)

F. Fonseca (POR)

 

1

R. Vandertoom (KA)

 

 

 

3

T. Boxford (Esp)

 

 

 

 

 

 

 

 

2000 - Paros - Greece - Slalom & Course Race Worlds

Nations cup: Poland

 

Course Race Men

 

 

 

1

W. Brzozowski (Pol)

 

 

 

2

J. Lever (UK)

 

 

 

3

B. Rune Jensen (Den)

 

 

 

 

Slalom Race Men

Slalom  Women

Slalom  Youth

Slalom Masters

1

W. Brzozowski (Pol)

D. Staszewska (Pol)

R. Swift (UK)

T. Aagesen (Den)

2

A. Dagan (Isr)

L. Margonin (Gre)

A. Muller (Ger)

P. Puzynowski (Pol

3

A. Boxil (Nor)

V. Fauster (Ita)

T. Gros (Isr)

N.E. Schandorf(Den)

 

Overall Men

 

 

 

1

W. Brzozowski (Pol)

 

 

 

2

A. Dagan (Isr)

 

 

 

3

J. Lever (UK)

 

 

 

 

 

 

 

 

1999 - Ferrol - Spain -  Wave Performance Worlds

 

 

 

Men

Women

 

 

1

S. McKercher (KA)

Iballa Ruano (Esp)

 

 

2

V. Fernandez (Esp)

Daida Ruano (Esp)

 

 

3

F. Noel (D)

A.M. Reichman (H)

 

 

 

 

 

 

 

1999 - Leba - Poland - Slalom & Course Race Worlds

 

No valid championships

 

 

 

 

 

 

1998 - Klitmoller - Denmark -  Wave Performance Worlds

 

 

Men

Women

 

 

1

M. Perez (Esp)

G. Ott (D)

 

 

2

J. Angulo (US)

I. Ruano (Esp)

 

 

3

V. Jensen (D)

K. Joachimstaler (G)

 

 

 

 

 

 

 

1998 - Tarifa - Spain - Slalom & Course Race Worlds

Nations cup: Danmark

 

Course Race Men

Course Women

Course Youth

Course Masters

1

T. Larsen (D)

D. Staszewska (P)

W. Ross (K)

T. Aagesen (D)

2

R. Landman (H)

S. Wahl (G)

B. Moussilmani (F)

T. Pace (US)

3

K. Pritchard (US)

C. Becker (G)

R. De Vries (H)

R. Nelson (US)

 

 

 

 

 

1997 - Fremantle - Australia

Nations cup: Australia

 

Slalom Men

Slalom Women

Slalom Youth

Slalom Masters

1

M. Pederson (KA)

K. Jaggi (Z)

R. Williams (K)

R. Nelson (US)

2

S. Allen (KA)

E. Lockwood (KA)

C. Moussilmani (F)

O. Auge (F)

3

C. Rappe (S)

A. Hoeppner (G)

B. Kvarven (N)

I. Binder (G)

 

Course Race Men

Course Women

Course Youth

Course Masters

1

A. Albeau (F)

K. Jaggi (Z)

A. Pederson (KA)

R. Nelson (US)

2

K. Pritchard (US)

E. Lockwood (KA)

B. Vandersteen (H)

T. Wood (K)

3

S. Allen (KA)

A. Honore (F)

C. Moussilmani (F)

O. Auge (F)

 

Overall Men

Overall Women

Overall Youth

Overall Masters

1

S. Allen (KA)

K.J aggi (Z)

R. Williams (K)

R. Nelson (US)

2

K. Pritchard (US)

E. Lockwood (KA)

C. Moussilmani (F)

O. Auge (F)

3

C. Rappe (S)

A. Honore (F)

A. Pederson (KA)

I. Binder (G

 

 

 

 

 

1996 - NORDERNEY - Germany

No valid championships, only 2 course races sailed:

 

Course Race Men

Course Women

Course Youth

Course Masters

1

B. Flessner (G)

K. Jaggi (Z)

C. Deleau (F)

O. Auge (F)

 

 

 

 

 

1995 - Langebaan - South Africa

Nations cup: France

 

Slalom Men

Slalom Women

Slalom Youth

Slalom Masters

1

J. Hawkins (UK)

K. Jaggi (Z)

R. Claisse (UK)

O. Auge (F)

2

P. Slate (SA)

A. Hoeppner (G)

R. De Weerd (H)

P. Winkowski (P)

3

E. Bellini (E)

E. Duby (F)

T. Larsen (D)

K. Menth (G)

 

Course Men

Course Women

Course Youth

Course Masters

1

C. Rappe (S)

A. Hoeppner (G)

T. Larsen (D)

O. Auge (F)

2

J. Hawkins (UK)

N. Deubzer (G)

Y. Thebault (F)

P. Winkowski (P)

3

L. From (D)

K. Jaggi (Z)

A. Venturelli (I)

T. Wood (UK)

 

Overall Men

Overall Women

Overall Youth

Overall Masters

1

J. Hawkins (UK)

A. Hoeppner (G)

T. Larsen (D)

O. Auge (F)

2

C. Rappe (S)

K. Jaggi (Z)

R. Claisse (UK)

P. Winkowski (P)

3

E. Bellini (E)

E. Duby (F)

R. De Weerd (H)

T. Wood (UK)

 

 

 

 

 

1994 - Ronbjerg - Danmark

Nations cup: Danmark

 

Slalom Men

Slalom Women

Slalom Youth

Slalom Masters

1

A. Albeau (F)

V. Ghibaudo (F)

N. Olausson (S)

O. Auge (F)

2

J. Daniel (F)

E. Duby (F)

V. Diaz (E)

P. Slengerik (D)

3

P. Moretti (F)

V. Salles (F)

L. Marcussen (D)

O. Buchleithner (D)

 

Course Men

Course Women

Course Youth

Course Masters

1

A. Albeau (F)

V. Ghibaudo (F)

T. Larsen (D)

O. Auge (F)

2

M. Moller-Jensen (D)

N. Deubzer (G)

P. Frandsen (D)

P. Slengerik (D)

3

B. Jensen (D)

K. Jaggi (Z)

Y. Thebault (F)

P. Monteiro (P)

 

Overall Men

Overall Women

Overall Youth

Overall Masters

1

A. Albeau (F)

V. Ghibaudo (F)

T. Larsen (D)

O. Auge (F)

2

M. Moller-Jensen (D)

E. Duby (F)

N. Olausson (S)

P. Slengerik (D)

3

G. Pelleau (F)

N. Deubzer (G)

P. Frandsen (D)

O. Buchleithner (D)

 

 

 

 

 

1993 - Safaga - Egypt

 

Nations cup: Danmark

 

 

Course Race Men

Course Race Women

Course Race Youth

 

1

S. Carle (F)

N. Deubzer (G)

P. Volwater (H)

 

2

M. Moller-Jensen (D)

J. Horgen (N)

T. Aage Gresstad (N)

 

3

H. Knipscheer (H)

K. Jaggi (Z)

J. Standhardt (G)

 

 

 

 

 

 

1992 - Rhodos - Greece

 

Nations cup: Germany

 

 

Slalom Men

Slalom Women

Slalom Youth

 

1

J. Hawkins (UK)

V. Gibaudo (F)

JP. Ballet-Bas (F)

 

2

P. Richter (G)

J. Horgen (N)

J. Gullstrand (S)

 

3

J. Bjarkling (S)

A. Wenzler (G)

T. Laute (G)

 

 

Course Race Men

Course Women

Course Race Youth

 

1

D. Kornelli (G)

A. Hoeppner (G)

T. Laute (G)

 

2

M. Moller-Jensen (D)

J. Horgen (N)

A. Baker (UK)

 

3

L. De Pedrini (I)

S. Gubelman (Z)

S. Cofield (UK)

 

 

Overall Men

Overall Women

Overall Youth

 

1

J. Hawkins (UK)

J. Horgen (N)

T. Laute (G)

 

2

D. Kornelli (G)

V. Gibaudo (F)

JP. Ballet-Bas (F)

 

3

P. Richter (G)

A. Hoeppner (G)

A. Baker (UK)

 

 

 

 

 

 

1991 - Sola - Norway

 

Nations cup: United Kingdom

 

 

Slalom Men

Slalom Women

Slalom Youth

 

1

S. Rasmussen (N)

J. Horgen (N)

J. Hawkins (UK)

 

2

D. Kornelli (G)

S. Gubelman (Z)

H. Ree Sand (N)

 

3

P. Richter (G)

A. Hoeppner (G)

M. Pritchard (US)

 

 

Course Race Men

Course Women

Course Race Youth

 

1

S. Rasmussen (N)

A. Hoeppner (G)

J. Hawkins (UK)

 

2

J. Anderson (UK)

S. Gubelman (Z)

J. Creten (B)

 

3

M. Moller-Jensen D)

F. Allendrieu (F)

H.Ree Sand (N)

 

 

Overall Men

Overall Women

Overall Youth

 

1

S. Rasmussen (N)

A. Hoeppner (G)

J. Hawkins (UK)

 

2

J. Anderson (UK)

S. Gubelman (Z)

H. Ree Sand (N)

 

3

Daniel/Kornelli/Cambier

J. Horgen (N)

J.Creten (B)

 

 

 

 

 

 

1990 - Curacau - Nederlandse Antillen

 

 

Nations cup: France & Italy

 

 

 

Slalom Men

Slalom Women

 

 

1

/

C. Chenal (F)

 

 

2

/

A. Sensini (I)

 

 

3

/

A. Hoeppner (G)

 

 

 

Course Race Men

Course Race Women

 

 

1

P. Wagler (G)

A. Sensini (I)

 

 

2

B. Edginton (UK)

A. Hoeppner (G)

 

 

3

L. De Pedrini (I)

L. Pepermans (B)

 

 

 

Overall Men

Overall Women

 

 

1

P. Wagler (G)

A. Sensini (I)

 

 

2

B. Edginton (UK)

A. Hoeppner (G)

 

 

3

L. De Pedrini (I)

C. Chenal (F)

 

 

 

 

 

 

 

1989 - Damp - Germany

 

 

No valid championships

 

 

 

 

 

 

 

1988 - Fort Lauderdale - USA

 

 

No valid championships

 

 

 

 

 

 

 

1987 - Skanor - Sweden

 

 

Nations cup: Sweden

 

 

 

Slalom Men

Slalom Women

 

 

1

E.Thieme (F)

L. Neuburger (VI)

 

 

2

F. Pendle (F)

B. Kendall (KZ)

 

 

3

D.Perks (UK)

C. Seeger(UK)

 

 

 

Course Race Men

Course Race Women

 

 

1

D. Perks (UK)

B. Kendall (KZ)

 

 

2

A. Kantojarvi (S)

A. Hoeppner (G)

 

 

3

B. Kendall (KZ)

J. Muller (G)

 

 

 

Overall Men

Overall Women

 

 

1

D. Perks (UK)

B. Kendall (KZ)

 

 

2

A. Kantojarvi (S)

L. Neuburger (VI)

 

 

3

E. Thieme (F)

J. Muller (G)

 

 

 

 

 

 

 

1986 - Six Fours - France

 

 

Nations cup: United Kingdom

 

 

 

Slalom Men

Slalom Women

 

 

1

C. Fouquet (F)

V. Salles (F)

 

 

2

R. Bachshuster (G)

J. Dobson (USA)

 

 

3

D. Deisinger (US)

A. Hoeppner (G)

 

 

 

Course Race Men

Course Race Women

 

 

1

D.Hackford (UK)

A.Hoeppner (G)

 

 

2

M.Woods (UK)

C.Smet (B)

 

 

3

F.Walraeve (B)

M.Braund

 

 

 

Overall Men

Overall Women

 

 

1

M.Woods (UK)

A.Hoeppner (G)

 

 

2

C.Herles (Z)

V.Salles (F)

 

 

3

E.Thieme (F)

P.Oudendijk (H)

 

 

 

 

 

1985 - Garda - Italy

 

 

Nations cup: Sweden

 

 

 

Slalom Men

Slalom Women

 

 

1

E. Thieme (F)

L. Pepermans (B)

 

 

2

A. Bringdall (S)

E. Stubb (D)

 

 

3

P. Janssen (H)

B. Dunckerbeck (E)

 

 

 

Course Race Men

Course Race Women

 

 

1

A.Foyen (N)

C. Clare Seeger (UK)

 

 

2

A.Bringdall (S)

K. Duerr (Oe)

 

 

3

A.Messiaen (Z)

B. Dunckerbeck (E)

 

 

 

Overall Men

Overall Women

 

 

1

Anders Bringdal (S)

Clare Seeger (UK)

 

 

2

P. Troell (S)

B. Dunckerbeck (E)

 

 

3

P. Pacitto (I)

E. Stubb (D)